OSMANLI DEVRİNDEKİ ALANYA' ARŞİVLERİ TÜRKÇE'YE ÇEVRİLİYOR


OSMANLI DEVRİNDEKİ ALANYA' ARŞİVLERİ TÜRKÇE'YE ÇEVRİLİYOR
‘Osmanlı Devrinde Alanya’ konulu devlet arşivlerindeki belgeler, Alanya Belediyesi tarafından tercüme edilerek Türkçe'ye çevriliyor.


Alanya Belediyesi Kültür Müdürlüğü Başbakanlık Osmanlı arşivinden araştırma yaptı. Araştırmalarda ‘Osmanlı dönemindeki Alanya’ konuları tespit edildi. Yapılan taramada ortaya çıkan konular daha iyi anlaşılması için Türkçeleştirme çalışmaları başlatıldı. Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, projenin ilk etap çalışmasında yaklaşık 4 bin belgenin Türkçeleştirildiğini söyledi. Türkçeleştirilen belgelerden, 630 sayfalık bir kitap hazırlandığını ifade eden Sipahioğlu, çevirisi yapılan belgelerin devlet arşivlerinde bulunan belgelerin altıda biri olduğunu belirtti. Tasnifi yapılmamış 4 bin belgenin daha düzenlemesini gerçekleştirileceğini kaydeden Sipahioğlu, 'Bir kısmını kitaplaştırdık. Türkçeleştirilen tüm belgeler CD ortamında Belediye'ye ve Alanya'mıza kazandırıldı.' dedi. 

Alanya için önemli bir proje olduğunu söyleyen Sipahioğlu, belgelerin, Alanya Kent Müzesi ve Kent Belleği ile restorasyonu devam eden tarihi mekanlardaki özel noktalarda sergileneceğini söyledi. 

CİHAN

- Okunma sayısı: 1775